Основно нововъведение в ГИС АКБ е географският елемент /geographic feature/. Представлява векторен модел на данните, във вид на точка, линия или полигон, от предварително дефинирани типове (АКБ типове географски елементи) с дефинирани атрибутни данни. Към всеки елемент могат да бъдат добавени много на брой връзки от вида „хронология – находка – съоръжение – вид и коментар“. По този начин се преустановява съществуващият до този момент пропуск с липса на възможност за въвеждане на информация кои находки (и съоръжения) към какъв хронологически период (и вид обект) принадлежат. Той може да бъде създаван ръчно, прикачван от предварително създадени векторни файлове, редактиран и запазван.
Една регистрационна карта (картон) може да съдържа много на брой „закачени географски елементи“, като въведените им атрибути „хронология – находка – съоръжение – вид“ се прикачат автоматично към съответния картон според избраните закачени елементи. Един географски елемент може да участва в повече от една регистрационна карта, а може и да не участва в нито една. На този етап, ако не участва в нито една регистрационна карта, то той не може да бъде открит при търсене – виж Търсене.
Поради характера на археологическите обекти, субективната преценка на археолога кое да бъде определено като такъв и кое да не бъде не може да бъде избегната. По тази причина в ГИС АКБ съществува възможността да се въвеждат различни АКБ типове географски елементи.
Приети са три начина за отбелязване на концентрации на археологически артефакти по повърхността в определен времеви момент: