Един географски елемент се селектира с единично натискане на левия бутон на мишката върху него. При наличие на няколко географски елемента, които се застъпват, се предоставя избор кой да бъде селектиран.
При селектиране на един географски елемент на картата се отваря малък прозорец с четири таба, в които има информация за съответния географски елемент.
В ГИС АКБ и тук в документацията те могат да бъдат разгледани при натискане на ляв бутон на мишката върху всеки от тях: Атрибути, Хронология, Картони, Приложения.
Tук се въвежда/вижда информация от потребител:
- АКБ тип географски елемент
- Ръководител на екипа
- Проект
- Дата
- Автор
- и други специфични полета за някои АКБ типове
и информация, извлечена автоматично от системата:
- Създаден на
- Създаден от
- Землище
- EKATTE
- Община
- Област
- Водосборен басейн (малък и по-голям, разделени със ,
)
- Почви
- Корине земно покритие (код и наименование на български език, разделени със ,
)
Tук се въвежда/вижда информация относно хронология – находки – съоръжения – вид и коментар:
- може да се добавят n на брой комбинации
- в полето Коментар може да се добави кратка информация с най-важните наблюдения, които са направени на съответната дата.
Tук се добавят/виждат картони, към които съответният географски елемент е прикачен
Tук се добавят/виждат приложения (снимки, файлове и др.), прикачени към съответния географски елемент.
Прикачване на приложения (.jpg, .png, .pdf, .tif, .doc, .docx, .xls, .xlsx, .csv, .kml, .zip, .rar и др.). Размер до 15 MB на един прикачен файл. Без ограничение в броя на прикачените файлове. За всеки прикачен файл се въвеждат Автор и Дата на създаване на файла.
NB
Файловете с разширения .doc, .docx, .xls, .xlsx, .csv се отварят в таб на браузъра (понякога трябва да се refresh-не няколко пъти или да се отвори-затвори приложението), но не може да им бъде поставен воден знак. Само на тези три формата (.png, .jpg и .pdf), отварящи се в таб на браузър, автоматично се поставя логото на ГИС АКБ. На другите файлове няма как това да бъде добавено.
Географски елементи могат да се редактират/трият само от потребителя, който ги е създал и то само до 30 календарни дни след запазването им. Целта на географските елементи е да показват моментните наблюдения на даден археолог на даден обект. При наличие на нови наблюдения на същия или друг археолог за същия обект се създава нов географски елемент, който се прикача към същия картон. При нужда от изтриване (грешно местоположение и т.н.), това може да бъде извършено от национален администратор след обоснована заявка от потребител – археолог.
В примерите не са показани наличните функционалности за още задължителни атрибути за всички векторни данни (Автор) и приложения (Автор и Дата)
Във видеото е показано как се добавя информация за нов географски елемент, създаден от същия потребител:
Във видеото е показано как се добавя нов географски елемент с нови наблюдения към вече съществуващ картон: