В този уебсайт се намира документацията на Географска информационна система „Археологическа карта на България“ (ГИС АКБ).
В някои от уебстраниците за допълнително улеснение на потребителите са качени и примерни видеа (без звук) с принципите на работа. На места е възможно видеата да не показват едно към едно реалната ситуация в ГИС АКБ в момента, защото системата продължава да се развива. Видеата могат да се виждат на по-голям екран – директно в YouTube – при натискане на заглавието на съответното видео. Необходимо е запознаване и с текста на документацията.
Всички уебстраници са представени в менюто вляво. Търсенето по ключова дума в уебсайта става в полето Search, разположено най-горе. При търсене на български език, трябва да бъде изписана цяла дума или част от нея, последвана от
*
. При търсене на английски език (напримерkml, kmz, geojson, pdf, shapefile, shp
и др.) се появяват предложения дори и да не е изписана цялата дума. След избор на страница, независимо от езика на търсене, търсената дума може да бъде намерена конкретно на страницата чрез нормалното търсене Ctrl+F.
Документацията е разделена на няколко основни части:
В тази част са представени updates/нови функционалности/основни редакции по документацията в ГИС АКБ и в документацията, направени след 20 януари 2025 г.
В този раздел са представени архитектурата на информационната система и съвместимостта на браузърите.
В този раздел се въвеждат основните термини в ГИС АКБ, представя се начин на регистрация, налични векторни и растерни слоеве, приближаване до землище, община, област и географски координати.
В този раздел е описан географският елемент, представени са АКБ типовете географски елементи, тяхното създаване и запазване чрез прикачване и чертане, тяхната редакция/изтриване, задължителни и допълнителни полета за попълване (задължителни и допълнителни атрибутни стойности), допълнителна информация за покрита територия, данни от археологически разкопки (включително и за актуализиране на картон), съдържание на малък прозорец с атрибути (прозорец на географски елемент), начин на селектиране, визуализация и използвани символи.
В този раздел е представена регистрационната карта (картон), полетата за попълване на нов картон, съдържание на импортираните картони, редакция и експортиране на вече съществуващи.
В този раздел са описани миграцията на данни от АИС АКБ към ГИС АКБ, актуализиране и привързване на част от термините, както и някои от срещнатите трудности и възможни грешки. Запознаването с този раздел е от изключително значение за добиване на представа за част от процеса на работа.
В тази част е представено търсенето в ГИС АКБ. Специално място е отделено на подводните обекти.
На този етап от ГИС АКБ не могат да се изтеглят векторни данни. Единственият съществуващ експорт е на регистрационна карта (картон).
В тази част са представени примерни процеси на работа и различни варианти на мобилни приложения за събиране на данни на терен. Допълнително е качено едно от проведените онлайн обучения (от 09.12.2024 г.).
Добавена е допълнителна информация относно: примерни файлове за сваляне и използване при теренни издирвания, източници на данните, авторство, начин на цитиране на ГИС АКБ и на документацията на ГИС АКБ, достъп, забравена парола, речник, използван език, допълнителна обработка на някои от използваните слоеве и екип, дейности и финансиране на проекта.
В тази част са представени най-често задаваните въпроси и контакти.